
Czym jest cyfrowy negatyw, czyli pliki RAW. Temat nie jest oczywisty, jako że w praktyce nie natkniemy się raczej na pliki z rozszerzeniem. raw. Znajdziemy pliki. cr2 lub. nef lub inne, w zależności od użytego aparatu cyfrowego. Tymczasem to wszystko RAWy.
Plik RAW bywa nazywany cyfrowym negatywem i tak jest w istocie. Wcześniej, w czasach świetności aparatów kliszowych, mieliśmy film, z którego dopiero technik wywoływał zdjęcie. Aparaty cyfrowe omijają ten etap. Naciskając spust migawki dostajemy od razu gotowe zdjęcie, zwykle zapisane w cyfrowym formacie. jpg. Bardziej zaawansowane aparaty, (na przykład większość cyfrowych lustrzanek) pozwalają jednak na zapis zdjęcia w formacie „surowym”, a więc właśnie w tak zwanym RAWie. Taki zapis daje wiele korzyści. Plik RAW umożliwia dużo bardziej swobodną obróbkę zdjęcia na etapie postprodukcji. W pliku RAW swobodniej zmienimy tonację zdjęcia, poprawimy obszary prześwietlone, jak i zbyt ciemne, poprawimy szumy… Plik RAW daje duże możliwości edycji zdjęcia, które w przeciwieństwie do pracy na pliku. jpg nie powodują straty jakości. Przeciwnie. Pracując na pliku RAW jakość tą możemy wręcz zyskać.
Jak dobrać oświetlenie do fotografii reklamowej
Pliki RAW mają też swoje wady – zajmują znacznie więcej miejsca niż pliki. jpg, a ich „wywołanie” może zajmować sporo czasu. Użytkownicy profesjonalnych cyfrowych lustrzanek, czy lepszych bezlusterkowców chętnej jednak korzystają z tych możliwości. Amatorzy fotografii coraz częściej również dostrzegają zalety fotografowania w formacie „surowym”.
RAWy bardzo dużo ważą, należy mieć to na uwadze i posiadać większy dysk 😉